а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тег

мн. тегови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9100
1. Метален предмет за мерење тежина.
Англиски: weight Албански: dërhem, peshojë
2. Метален предмет кој со својата тежина го движи часовникот.
Англиски: balance Албански: dërhem
3. спортски реквизит
Англиски: weight
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК