а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тегоба

мн. тегоби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6762
1. мака, тешкотија
Англиски: trouble, malaise Албански: barrë, vështërsi
Примери:
И мојте тешки тегоби.
2. болка
Англиски: pain Албански: dhimbje
Употреба: Медицина
Примери:
Тегоби во градниот кош.