а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тегне

тегнат; тегни, тегнете; тегнев, тегнеа; тегнел; тегнет; тегнејќи; тегнење; тегнав, тегнаа; тегнал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5051
1. растегнува, протегнува, влече, трга, развлекува
Англиски: stretch Албански: tërhek
Примери:
Не тегни ги така чорапите зашто ќе се развлечат.
(клетва) Да те тегнат гарвани, бре, синко.
2. тегли, влече
Англиски: pull Албански: tërheq
Примери:
(поет.) Не тегне јунак јарем на себе.
И срце го тегне на невратен пат.
3. тежи
Англиски: weigh Албански: rëndoj
Употреба: Ретко
Примери:
Над Пелистер тегне мрак.
4. Оди во одреден правец.
Англиски: move Албански: lëviz
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Право тегнат в града Манастира.
5. (се тегне) растегнува се
Англиски: stretch Албански: tërheq
Примери:
Овие чорапи повеќе се тегнат, поеластични се.
6. (се тегне) Се протегнува - протегнува мускули (раце, нозе).
Англиски: stretch Албански: forcon
Примери:
Немој да се тегнеш пред мајсторот, оти ќе се налути.
7. (се тегне) Се влече, тешко или оди немарно.
Англиски: drag Албански: zvarrit
Примери:
Што туку се тегнеш, побрзај малку, зашто ќе задоцниме.
8. (се тегне) Се мери, ја мери својата тежина.
Англиски: weigh Албански: mas
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
На денешен се тегнат, кој колку тежи.
Изрази
(посл.) Илјада (души) да одат напред, еден да тегне назад - ќе пречи.