а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тегави

тегават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21142
1. отегнува, затегнува, одолговлекува
Англиски: delay Албански: përhiqem
Примери:
Ја тегави работата.
2. (се тегави) Се протегнува, протегнува мускули.
Англиски: stretch Албански: shtrij
Примери:
Само се тегави, изгледа настинал, не му е добро.
3. (се тегави) Се влече, мрзоволен.
Англиски: drag Албански: tërheq
Примери:
Ајде, поживо малку, немој да се тегавиш.
4. (се тегави) се воздржува, се колеба
Англиски: waver Албански: hezitoj
Примери:
Овој и кога ќе умира, ќе се тегави.