а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тебе

Види и: ти (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 123
Општа форма од ти; во директен и индиректен објект оди со кратките форми: ти, те; (со предлог оди сама).
Примери:
Тебе ти даде.
Тебе те виде
за тебе, до тебе, по тебе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК