а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тебабија

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41575
придружба, придружници, дружина
Англиски: company Турски: Teba
Употреба: Архаизам
Примери:
Излегол од Стамбол со голема тебабија.