а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

театралност

театралноста
Вид збор: Именка, женски род
Сличност на оноа што се одвива на сцена сметано на ефектот што може да го даде.
Англиски: theatrical
Примери:
Театралноста на неговиот настап беше смешна.