а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

театрален

театрална
Вид збор: Придавка
Ранг: 18724
1. Постапка што личи на театар (театарска претстава).
Англиски: theatrical
Употреба: Сцена
2. извештачен, помпезен
Англиски: theatrical
Употреба: Преносно значење
Изведенки
театрално прил.