а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

театар

мн. театри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 917
1. Драмска уметност што се занимава со изведба на приказни пред публика комбинирајќи инструменти како говор, гест, музика, звук и спектакл.
Англиски: theater Албански: teatër
Употреба: Сцена
Примери:
Кон театарот припаѓаат: опера, балет, пантомима, кабуки, класични индиски танци и кинеска опера.
2. Место на одвивање на некое дејство, пиеса, драма и сл.
Англиски: theater Албански: teatër
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Народен театар.
Аматерски театар.
Куклен театар.
Оди на театар.
Изрази
Прави театар - драматизира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК