а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

театарџија

мн. театарџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12824
Лице што се занимава со театар.
Употреба: Разговорно
Примери:
За тој настан со години и на широко се зборува меѓу театарџиите во мојот град.