а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

творба

мн. творби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3633
Производ на духовниот труд (во областа на уметностите, науката, општеството).
Англиски: creation Албански: krijim
Употреба: Уметност
Примери:
уметничка творба
литературна творба
музичка творба