а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тарун

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24253
1. Тркалезна штица за месење леб или за ручање.
Англиски: board Албански: tryezë
Употреба: Гастрономија
2. голема, плитка чинија
Англиски: plate Албански: pjatë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК