а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таратур

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26659
Вид чорбесто јадење од лук, кисело млеко и краставица.
Англиски: tsatsiki Турски: tarator Албански: tarator, caciki
Употреба: Гастрономија