а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тарабука

мн. тарабуки
Вид збор: Именка, женски род
Традиционален музички ударен инструмент обложен со кожа само од едната страна.
Англиски: Darbuka Турски: darbuka
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи