а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тапка

тапкаат; тапкаше; тапкал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9444
1. Удира, гази со нозете на исто место.
Англиски: tap Албански: trokas
Примери:
Тапка со нозете за да се затопли.
2. Удира со дланката во знак на милување.
Англиски: pat Албански: trokas
Примери:
Тој секогаш него го тапка по рамо.
3. Гази, гмечи со нозе.
Англиски: stamp Албански: stampoj
Примери:
Како тревата што ја тапкаат момите.
4. Притиска нешто со нозе, со раце или со друго за да слегне, да влезе, да се собере некаде.
Англиски: tap Албански: trokas
5. Тера некого сосила да јаде многу.
Англиски: stuff Албански: nxit
Употреба: Преносно значење
6. (се тапка) се жали
Англиски: complain Албански: ankohem
Примери:
Јадосува сѐ што ќе стане со децата? - се тапкаше таа?
7. (се тапка) Се полни со (храна), многу јаде.
Англиски: stuff Албански: fut
Употреба: Преносно значење
Изрази
Тапка на едно место - не напредува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК