а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

танчи

танчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20037
1. Прави танок.
Англиски: thin Албански: hollon
Примери:
Немој да ја танчиш жицата, зашто ќе се скине.
2. Навлегува во детали, ситници.
Англиски: specify Албански: specifikoj
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Ти многу ја танчиш.
3. (се танчи) Станува се појасно.
Англиски: clarify Албански: qartësohet
Изрази
(посл.) Правината се танчи, ама не се кине кога-тогаш правината ќе биде задоволена, ќе победи.
Изведенки
тенчи несв.
тенчат