а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тамам

Вид збор: Прилог
Ранг: 4939
1. Токму, колку што треба.
Англиски: exactly Турски: tamam
Употреба: Разговорно
Примери:
Чевлите ми се тамам, ни големи ни мали.
2. Временски - во моментот кога.
Англиски: exactly Турски: tamam
Употреба: Разговорно
Примери:
Дојде дома тамам кога вечеравме.
тамам на полноќ
3. тукушто
Англиски: just Турски: tamam
Употреба: Разговорно
Примери:
Тамам влеговме во градот, еве ти го и него.
Тамам дошол Агос, фатила да се суши тиквата.
4. За споредување на еднакви или слични нешта.
Англиски: same
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие тамам си се врст.
Изрази
Тамам работа - никако.
Изведенки
таман прил.