а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

талиум

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44495
хемиски елемент
Латински: (Tl) Англиски: thallium
Употреба: Хемија