а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таи

таат; тај, тајте; таев, таеја; таел; таен; таејчи; таење; таив; таија; таил
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6381
1. крие
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Јас не можам да знам што таи тој во себе.
2. (се таи) се крие
Англиски: hide Албански: fsheh
3. Прокапува, пропушта влага.
Англиски: leak Албански: rrjedh
4. Се топи бавно, незабележително, исчезнува.
Англиски: melt Албански: shkrihet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК