а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сфати

сфатија; сфатам; сфатил; сфатен, сфатено; (ќе) сфател
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 428
1. разбере, долови
Англиски: understand Албански: kuptoj
Примери:
Не можеше да сфати како гореа толку високо.
2. запамети, усвои, узнае
Англиски: comprehend Албански: kupton
Примери:
Детето брзо ги сфати првите лекции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК