а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суштина

(едн.) суштината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1093
Главното, суштественото во нешто, внатрешната содржина.
Англиски: essence Албански: esencë, thelb
Примери:
Влезе во суштината на работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК