а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сушина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36834
1. Место заштитено од врнежи
Албански: thatësirë
Примери:
Извлекоа три коли што беа во крајната сушина.
2. копно, суво
Англиски: land Албански: thatësirë, tokë
Примери:
Дотогаш не се мешале двете мориња, како што се мешаат сега, ами си било сушина.
3. Само во изразите: му тера сушина, му спотера сушина - опасно го гони, го зел на заб.
Албански: a ka marr në dhëmb
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК