а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суртук

мн. суртуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16692
1. скитник
Англиски: tramp Турски: sürtük Албански: syrtyk, endacak
Употреба: Разговорно
2. Неизделкан, груб, суров, неугладен човек.
Англиски: ruffian Албански: kopuk
Употреба: Груб збор , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК