а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сурла

мн. сурли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13108
1. Издолжена муцка, обично кај слон.
Англиски: trunk, Албански: surle, feçkë
Употреба: Зоологија
Примери:
Сурлата на слонот.
2. Ориентален музички инструмент.
Албански: surlë
Употреба: Музика и танц