а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сурлаџија

мн. сурлаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52722
1. свирач на сурла
Турски: zurnacı
Употреба: Музика и танц
2. Тој што пие многу течност, обично алкохол.
Англиски: drunkard
Употреба: Жаргонски збор