а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сурија

мн. сурии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6999
1. големо стадо
Англиски: large herd Турски: sürü Албански: kope
Употреба: Разговорно
Примери:
Цела сурија волови.
2. мноштво, голем број
Англиски: plenitude Албански: sasi e madhe
Употреба: Разговорно
Примери:
По него трчаа цела сурија деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК