а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сурива

суриваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26843
се симне, се спушти
Англиски: descend
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Упорно суриваа кон долот посрамено и без збор.