а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сурат

мн. сурати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8189
Човечко лице, образ, изглед на лицето (црти).
Англиски: face Турски: surat
Употреба: Разговорно
Примери:
Момата имаше убав сурат.
Изрази
(разг.) Уште има сурат да зборува (да моли) - нема ни срам, ни образ.
Не сака суратот да му го види.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК