а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

супстанција

мн. супстанции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6567
1. Во филозофијата - вечно подвижната и вечно менливата материја.
Англиски: substance Албански: substancë
Употреба: Филозофија
2. сушност, јатка, срцевина
Англиски: substance Албански: substancë
Употреба: Преносно значење
3. материја, маса
Англиски: substance
Употреба: Разговорно
Примери:
хемиска супстанција
хранливи супстанции