а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сунѓер

мн. сунѓери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8400
1. Морско животно.
Латински: Spongia officinale Англиски: sponge Турски: sünger Албански: sungjer, shpuzë
Употреба: Зоологија
2. Скелетот на тоа животно, препариран се употребува за бришење.
Англиски: eraser Албански: shpuzë
Примери:
Пие како сунѓер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК