а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14613
1. Место каде што нема кал, вода и сл.
Англиски: dry Албански: thatësi
Примери:
Вистина студеше, ама бевме барем на суво.
Седни на суво.
2. копно, суша, земја
Англиски: land Албански: thatë
Употреба: Географија
Примери:
Излезе на суво (од вода).
На суво и на море.
По суво.
Изрази
(разг.) Жаба на суво не крека.
(разг.) Прета како риба на суво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи