а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струјомер

мн. струјомери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30663
Апарат за мерење на потрошената електрична струја.
Англиски: electric meter
Употреба: Технологија