а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струпјоса

(се) струпјосаа
Вид збор: Глагол, свршен
Се покрие со струпје, стане струплив.
Примери:
Се струпјоса по целото тело.
Изведенки
1. струпјосува несв.
(се) струпјосуваат
2. струпјосување ср.
глаг. им.