а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струпи

(се) струпат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27457
Се покрива со струпје.
Примери:
Се струпи на главата.