а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струпа

струпаат; струпал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Збере на куп, на едно место.
Англиски: pile Албански: grumbulloj
Примери:
Се струпаа во собата.
2. Натовари некого со многу задачи.
Англиски: dump Албански: ngarkoj
Примери:
Сета работа ја струпаа на него.
3. (се струпа) Се збере на куп, на едно место многу народ.
Англиски: crowd Албански: mbledh
Примери:
Целиот свет се струпа во училиштето.
4. (се струпа) Се фрли, падне на некого.
Англиски: dump Албански: hudhë
Примери:
Бев согласен сето тоа да се струпа на мене.