а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струна

мн. струни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16661
1. Влакно од коњска опашка или грива.
Англиски: horsehair Албански: qime bishti nga kali, grefe
Употреба: Зоологија
2. Жица на музички инструмент.
Англиски: string Албански: tel
Употреба: Музика и танц
Примери:
Со прстите мина по затегнатите струни.