а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струк

мн. струкови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18117
1. Најтесен дел од трупот меѓу градите и колковите.
Англиски: waist
Употреба: Анатомија , Разговорно
Примери:
Тенка во струкот, јака во колковите.
2. Рибарски прибор, долг канап со многу јадици што се остава преку ноќ на речното дно.
3. страк
Англиски: bunch
Изведенки
струкче ср.
мн. струкчиња