а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

структурален

структуралиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15089
Што се засновува врз принципите на структурализмот, што се однесува на структура, што е дел, што припаѓа на структура.
Англиски: structural
Примери:
структурална лингвистика
структурални форми
Изведенки
структуралност ж.