а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

струка

струката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10593
1. Вид, гранка на науката или професијата.
Англиски: profession Албански: profesion
Примери:
Негова струка е историјата.
По струка е електричар.
2. Едно платно од козина, волна и сл.
Албански: pëlhurë leshi
Употреба: Архаизам