а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

строи

стројат; строј, стројте; строев; строеја; строел; строејќи; стројав, стројаа, строив; строија; стројал, строил; стројан, строен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13159
1. Става во ред, реди.
Англиски: arrange Албански: rregulloj
Примери:
Ги строи во два реда.
2. критикува
Англиски: criticize Албански: kritikon
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Пак ќе ги строи поради грешкава.
3. (се строи) Се поставува во ред.
Англиски: order Албански: rend
Примери:
Стројте се во две колони.
4. Стројува, потврдува веридба.
Англиски: engagement Албански: angazhim
5. гради
Англиски: build Албански: ndërtim
Употреба: Архитектура и градба