а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стркалка

стркалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. стркала
Англиски: roll
Употреба: Деминутив
Примери:
Го стркалка детето по креветот.
Го стркалка празното шише по подот.
2. (се стркалка) се стркала
Англиски: roll
Употреба: Деминутив
Примери:
Топката се стркалка до неговите нозе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК