а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрепети

стрепетат
Вид збор: Глагол, свршен
трепери, раздвижи
Англиски: tremble
Примери:
Стрепетија лисјата
Стрепети пиле со крилјата.