а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стреми

(се) стремат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4677
1. обработи, подготви
Албански: përgatit, përpunoj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ќе го стремиме местото за лозје.
2. (се стреми) има за цел
Англиски: aspire Албански: aspiroj, synoj
Примери:
Секој се стреми кон подобар живот.