а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стремеж

мн. стремежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4515
Силна желба, усилба или амбиција да се постигне нешто.
Англиски: aspiration
Примери:
Стремежите на народите кон мир.
Поттикне / ограничи / остварува стремеж.
Стремеж кон перфекција.