а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрелуши

(се) стрелушат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 39510
се потплаши, затрепери
Англиски: tremble
Примери:
Митра се стрелушеше дали ќе сака жената да работи.
Се стрелушеше од арамиите.