а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стреловит

стреловитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30041
1. Што е многу брз, како стрела.
Примери:
стреловита брзина
2. Временски многу кус, во дел од секундата.
Примери:
Стреловитиот израз на очите му кажа сѐ.
3. Продорен како стрела.
Примери:
стреловит поглед
Изведенки
стреловито прил.
Пример: Стреловито му мина низ глава. Се спуштаа стреловито низ ридот.