а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрелка

стрелкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37460
1. стрела
Англиски: shoot Албански: marr në shënjestër
Употреба: Деминутив
Примери:
Стрелка со очи.
2. (се стрелка) Се појавува, појавува (излегува) пред очи (од време на време).
Албански: duket, paraqitet
Примери:
Се стрелкаше четата по планината (од време на време).
Изведенки
стрелкање ср.
глаг. им.