а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрелиште

мн. стрелишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29746
1. Место за учење во стрелка; за натпревари во стрелање.
Англиски: shooting-range Албански: vendqitje
2. Во забавен парк - место каде што се пука со воздушни пушки.
Албански: vendqitje