а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страторов

страторови
Вид збор: Придавка
Што е од стратор.
Албански: amaranti
Употреба: Ботаника
Примери:
Китка страторова.
Метла страторова.