а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стратификација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36442
1. Третман на семе со студ за да почне предвремено да ’рти.
Англиски: stratification
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
стратификација на пченицата
2. Поделба на општеството во слоеви врз основа на нивната моќ или економска состојба.
Англиски: stratification
Изведенки
стратифициран прид.
стратифицираниот
Пример: стратифицирано општество